Dětský vánoční jarmark s Abecedou peněz

Dětský vánoční jarmark s Abecedou penězV loňském roce jsme všichni mnohokrát viděli v televizi reklamu na akci pro děti s názvem Abeceda peněz pořádané Českou spořitelnou. Nedalo mi to a přihlásila jsem tam svoji třídu – letošní páťáky. Akce měla čtyři základní body. Nejprve to byla přednáška na téma finanční gramotnosti. Naším garantem byla paní Mauerová. Přijela do školy a děti seznámila se základními termíny finanční gramotnosti a s nástrahami zvanými půjčka. Druhou částí byla návštěva pobočky České spořitelny v Písku. To bylo velmi zajímavé dopoledne, kdy jsme navštívili pokladnu, přepážky, video poradce a seznámili jsme se se základním chodem banky. Mohli jsme si prohlédnout všechny bankovky a mince.  Dozvěděli jsme se o jejich historii a autorech různých podob bankovek. Potom nám paní Mauerová předala 3.000,- Kč. Byla to půjčka do podnikání. Třetí částí bylo vytvoření firmy v naší třídě. Museli se zúčastnit všichni a obsadit pracovní pozice od ředitele po uklízečky.   Shodli jsme se velmi rychle. Děti si zvolily práci, která jim vyhovuje. Vrcholem celé akce byl pátek 13. prosince. Byl to termín našeho DĚTSKÉHO JARMARKU. Konal se v Písku před pobočkou. Spořitelna nám připravila tři krásné dřevěné stánky. Od začátku listopadu jsme každý čtvrtek tak trochu odsunuli učení do pozadí a vyměnili ho za výrobu vánočních dekorací. Na začátku prosince jsme měli několik krabic krásných výrobků. Přiznáváme…. Čeština a matematika musely počkat na druhý den. Děti jsou tak šikovné, že zodpovědně musím říci, že jsme ten denní program nahradili v dalších hodinách. Několik výrobků ještě děti vyrobily s paní Vilímovou na hodinách pracovních činností. Týden před jarmarkem jsem požádala maminky, aby nám pomohly a napekly nám nějaké dobroty. V předvánočním čase chápu shon a zaměstnanost. K milému překvapení všech se nám sešlo neuvěřitelné množství plechů s perníkem, bublaninou, tvarohovou a meruňkovou buchtou, štrúdly rozmanitých chutí, perníkové smajlíky a další a další.  Opravdu moc děkuji za pomoc, milé maminky! Moc si toho vážíme!

V den D se děti rozdělily na skupiny prodavačů a skupinky, které oslovovaly kolemjdoucí s reklamou. Náš trh začal ve 13h a končil v 16h. Už při vybalování zboží se u nás zastavilo mnoho zákazníků a každý něco koupil. Po velmi velmi úspěšném prodeji jsme po čtvrté hodině vybalili poslední čtyři kousky pečeného, vzali si je na svačinu a pobalili jen minimální množství zbylých dekorací. Se stmíváním nám paní Mauerová spočítala kasy. Vrátili jsme České spořitelně půjčku 3.000,- Kč, rozloučili jsme se a odjeli domů. V pondělí budeme přemýšlet, kam se za peníze dojedeme podívat. Předem jsme se totiž dohodli, že peníze utratíme za výlet. Ve středu za námi přijede paní Mauerová a rozdá osvědčení o účasti.

Akce byla jedním slovem úžasná. Děti byly nadšené a já taky. Zapojili jsme se do takového celorepublikového projektu poprvé. Doufám, že rozhodně ne naposledy.

Děkujeme paní Mauerové za pomoc. Děkujeme všem, kteří nás podpořili.

Přejeme všem krásné svátky a příjemný rok 2020!

Šárka Hrdličková a Páťáci s.r.o.

smart

IMG_20191213_141047 IMG_20191213_141048 IMG_20191213_141050 IMG_20191213_141135 IMG_20191213_141149