006

Mimoškolní projektový den programu Šablony III

V dubnu proběhly mimoškolní projektové dny pro žáky druhého stupně. V několika skupinách odjeli do Písku a objevovali 3D tisk v programu Polytechnika I a Matematická hra Agenti SHIELD. První skupina se zapojila do aktivity 3D tisk po dobu 90 minut. V místnosti byli různé 3D tiskárny. Vyslechli jsme si, jak fungují 3D tiskárny. Tisk funguje jako „šiška salámu“, po vrstvách se plní a plní. V jednom milimetru je většinou 5 vrstev. Některé modely potřebují opěru. Větší modely se musí vytvářet po částech. Tisk je časově náročný. Do tiskárny se musí naprogramovat model. Model si můžeme stáhnout i  z internetu. Sledovali jsme průběh 3D tisku plastové píšťalky. Zjistili jsme, čím vším se může tisknout 3D (plast, kov, sklo, beton, dokonce i čokoláda). Výklad byl doplněný videem. Dozvěděli jsme se finanční podmínky tisku – ceny tiskáren a náplní. Programovali jsme robota. Po tisku se musí tiskárna umýt a musí být ve skleněné skříňce. Dále jsme si prohlíželi  3D modely – panáčky, píšťalky, sošky, model Petřínské rozhledny, lebku člověka a krokodýla, pohyblivé modely. Výhoda vytištěných modelů je detail, pevnost, tvrdost. Nevýhodou je jejich křehkost. Závěrem všichni obdrželi píšťalku vyrobenou 3D tiskem. Druhá skupina se ve stejné době  účastnila matematické hry Agenti SHIELD a přes zapeklité matematické úkoly se všichni probojovali až k heslům a důležitým kódům. Využili především logické uvažování a průřez učiva druhého stupně. Všem se akce velmi líbila.

001 002 003 004 005 006 007

 

Autor příspěvku: zscimelic