Stožec 2019

11. – 15. 11. 2019

Stožec 2019

Výběr žáků 8. a 9. třídy odjel v  termínu 11. – 15. 11. 2019 na Stožec, kde si  tradičně (již po desáté)  obohatili školní vyučování a seznámili se více s NP Šumava.

I letos jsme spojili školu v přírodě  s  výukovými programy enviromentální výchovy při IS Stožec.

Využili jsme  široké nabídky didaktických a ostatních materiálů, zpestřili si pobyt na Šumavě a získali mnoho prožitků a poznatků o šumavské přírodě.

Škola v přírodě na Stožci

V pondělí 11. listopadu 2019 se před devátou hodinou začali scházet žáci z 8. a 9. třídy – účastníci výukového programu Střediska environmentální výchovy Stožec. Po naložení všech zavazadel se mohlo vyjet a všichni se moc těšili. S cestou nebyl problém, a tak se všechna auta dostala bez potíží za necelou hodinu a půl do cíle.

Přijeli jsme do Stožce a přivítala nás pracovnice NP Šumava, která pro nás připravovala po celý náš pobyt různé hry. Vybalili jsme si a šli na oběd do penzionu U Pstruha, který se nacházel nedaleko naší ubytovny. Po obědě jsme se rychle převlékli, abychom zvládli první program, staročeské hry. Zkoušeli jsme různé hry, které hráli naši předkové, např. kuličky nebo tlučení špačků. K večeru jsme díky dobrému počasí mohli hrát na místním hřišti fotbal a frisbee, až za tmy jsme odcházeli a stihli jsme se jen usušit, převléct a hned nás čekala večeře.

Po večeři následovala stezka odvahy do šumavského lesa. Stezka byla super, chodilo se po dvojicích a v lese u svíček a bez baterky to někdy bylo hodně zajímavé. Když došly všechny skupiny, stačilo sebrat svíčky a jít na pokoje. Večerka byla ve 22:00, to bylo akorát, abychom se stihli umýt a jít si lehnout.

Druhý den po snídani jsme měli program o přírodě v učebně v podkroví budovy, kde jsme se ubytovali. Odpoledne jsme vyrazili do terénu, kde jsme se rozdělili do týmů a hráli různé hry na body. Před večeří jsme šli opět na hřiště. Večer byl tentokrát volný program a toho jsme využili, zůstali jsme na pokoji, nebo jsme šli do kuchyňky, kde jsme si povídali.

Ve středu jsme se hned po snídani vydali do přírody s naší průvodkyní a jako obvykle jsme ve skupinách hráli hry. Krásnou procházkou jsme došli až ke Stožecké kapli. Díky delší procházce jsme měli oběd o trochu později, ale nikomu to nevadilo. Večer, než jsme dostali volno, se nás pan učitel zeptal, kdo půjde ve čtvrtek na delší túru a kdo na kratší.

Po snídani ve čtvrtek ráno jsme si jako každý den koupili pití v místním obchůdku, rychle si vzali batohy a šli na vlakovou zastávku. Vlakem jsme se svezli do Nového Údolí, kde jsme si koupili sušenky na cestu. Rozdělili jsme se do dvou skupin, první skupina šla s panem učitelem Linhartem přes Třístoličník až na horu Plechý a druhá početnější parta šla s paní učitelkou Zieglerovou jen na horu Třístoličník. V té rychlejší skupině nás bylo osm dětí a pan učitel, zbytek šel kratší cestou.

Vystoupali jsme na Třístoličník, kde jsme si snědli svačinu, kterou jsme dostali při snídani místo oběda. Došli jsme na Plechý, kde jsme vyfotili mnoho nádherných snímků, a jelikož v úterý napadl sníh, cesta byla o něco náročnější než minulé ročníky. Druhá skupina už byla na chatě, protože zpět do Stožce odjížděli z Nového Údolí po 15. hodině. My jsme se teprve vraceli a na posledních 6 km nám zbývala hodina, abychom nemuseli čekat na další vlak. Stále jsme se přibližovali a čas rychle utíkal. Zbývalo posledních 500 m a do odjezdu chyběly 4 minuty. Vyběhli jsme s kamarádem s tím, že se pokusíme situaci na nádraží zdržovat. Jedna minuta do odjezdu a pan učitel běží z kopce s ostatními, tomu se říká na minutu přesně. Přijeli jsme do Stožce a celí promáčení jsme se vraceli na chatu. Došli jsme si do sprchy a mohli jsme jít na večeři. Večer už byla jen závěrečná stezka odvahy a všichni, velice unavení, šli spát.

V pátek jsme měli v učebně závěrečný program o vodním prostředí. Před obědem jsme se rozloučili s průvodkyní, zkontrolovali uklizené pokoje a šli naposledy do penzionu na jídlo. Potom už jsme jen naložili kufry a tašky a mohlo se odjet.

Všechny tento pobyt hodně bavil a 8. třída se těší na příští rok. 9. třída už bohužel nepojede.

Jan Klimeš, 8. třída

Stožec 2019 IMG_20191112_150828