• +420 382 228 118
  • skola@zscimelice.cz
  • Domů
Škola
Exkurze do Prahy

Exkurze do Prahy

V pátek 5. 4. vyrazil výběr žáků ze 6., 7., 8. a 9. třídy do Prahy na exkurzi a společně s nimi i vyučující Olga Vilímová, Ivana Zieglerová, Martina Polívková, Jana Kašparová a Jana Kubátová. Program celého dne byl velmi pestrý. První zastávkou byla komentovaná prohlídka Národního divadla, kde se děti rozdělily do dvou skupin a prošly divadlo od základních kamenů až po galerie a terasy. Tato novorenesanční budova od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi, jak z hlediska národně kulturního a historického, tak i z hlediska architektonického. Děti se v divadle dozvěděly mnoho zajímavých informací. Poté jsme přejeli na letiště Praha-Ruzyně, oficiálně pojmenované Letiště Václava Havla Praha či Mezinárodní letiště Václava Havla v Praze. V letištní hale Terminálu 3 si děti nejprve snědly své obědové balíčky a poté jsme se vydali na komentovanou exkurzi.

Terminál 3 se využívá pro soukromé, VIP, charterové a nákladní lety nebo oficiální návštěvy státu. Nejprve jsme prošli bezpečnostní kontrolou, která zahrnuje rentgenové skenery zavazadel a osobních věcí, z důvodu eliminace nežádoucích předmětů. Poté jsme nastoupili do autobusu a vydali se na projížďku kolem letištních budov, hangárů a runwaye. Od paní průvodkyně jsme slyšeli spoustu informací o letadlech, jejich údržbě, jednotlivých typech. Viděli jsme přistávání letadel, odlet helikoptéry, a i největší dopravní letadlo světa Airbus A380. Jedná se o dvoupatrový čtyřmotorový proudový letoun provozovaný leteckou společností Emirates, což je letecká společnost Spojených arabských emirátů, vlastněná emirátem Dubaj.

Navštívili jsme také výcvikové středisko Czech Aviation Training, kde se školí profesionální piloti dopravních letadel, palubní průvodčí či nově také zájemci o bezpilotní létání. Nejdražší trenažéry, které zde mají, jsou pro dopravní piloty letounů jako Airbus A320 a Boeing 737. Například trenažér Airbus A320 vyjde na bezmála 200 milionů korun a věrně simuluje systémy letadla ve všech režimech normálního letu. Ovládací prvky a vizualizace jsou natolik věrné, že nejdou od skutečného kokpitu takřka odlišit.

Po prohlídce letiště jsme vyrazili do nedalekého nákupního centra Šestka. Poté jsme se převlékli do společenských oděvů a vyrazili do Národního divadla na představení Naši furianti, které se nám velmi líbilo. Výlet do Prahy jsme si všichni moc užili.

 Mgr. Martina Polívková