• +420 382 228 118
  • skola@zscimelice.cz
  • Domů
Školka
Sokolník v základní škole.

Sokolník v základní škole.

Další akcí dnešního dne byla ukázka ohrožených dravců ve sportovní hale v Čimelicích, kam zavítal pan Jan Brož ze Sokolnického dvorce. Ten s sebou přivezl několik dravců a sov, které jako kouzelník vytahoval nikoliv z klobouku, ale z dřevěných přepravek např.  čimanga, orla bělohlavého, káně Harrisova, sovu pálenou, puštíka obecného, kalouse ušatého, výrečka malého, výra velkého a jiné. Ke každému z představovaných dravců řekl několik zajímavých informací a předvedl je ve volném letu. Velký obdiv a zároveň  i strach v očích dětí získal orel bělohlavý, který svým rozpětím křídel přiměl děti k užaslému povzdechu. Zato čimango na tvářích dětí vykouzlil radostné úsměvy, neboť ten raději chodí než létá a na parketách tělocvičny mu to klouzalo, takže spíše bruslil, než běhal, když pronásledoval svého páníčka, který mu nabízel pamlsky.

Po dravcích přišly na řadu sovy. Děti se dozvěděly, že většina sov nehouká. Sova pálená vydává dost nepříjemné skřeky, samice puštíka dokonce hejká, takže stojí zřejmě za pověrou o hejkalovi. Kalous ušatý nemá ouška, ale vztyčená peříčka na hlavě, maskuje se jako pahýl po zlomené větvi, takže jej těžko spatříte.

Několik odvážných děti měly příležitost nechat si na ruku přiletět puštíka. Ani pedagogický dozor nepřišel zkrátka. Těm nechal sokolník přilétat na ruku největší sovu světa a to výra velkého. Děti byly nadšené, ukázka se jim moc líbila a všichni byli obohaceni o nevšední zážitek.