• +420 382 228 118
  • skola@zscimelice.cz
  • Domů
Škola
Londýn, jak ho neznáte

Londýn, jak ho neznáte

V pondělí 10. června se skupina třiceti dětí a tří učitelek (M.Polívková, Š. Hrdličková, J. Kašparová) vydala na vzrušující výlet do Londýna. Odjezd byl naplánován na 12:15 a cesta vedla přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii. Ve Francii jsme se nalodili na trajekt a pluli přes kanál La Manche. Po vylodění jsme pokračovali autobusem do Londýna, kam jsme dorazili přibližně v 8 hodin ráno londýnského času.

První den jsme vystoupili u O2 arény a čekala nás plavba lodí po Temži. Došli jsme k London Eye a vydali jsme se na vyhlídkovou jízdu, která trvala přibližně 30 minut. Z vrcholu London Eye jsme viděli krásné výhledy na celý Londýn. Procházeli jsme se částí Westminster a na druhé straně řeky jsme mohli spatřit Houses of Parliament a hodinovou věž Big Ben. Dále jsme navštívili London Dungeon, kde jsme se seznámili s temnou historií města, setkali jsme se s postavami jako Jack Rozparovač, Sweeney Todd, šílený holič. Přenesli jsme se do 17. století, kdy v Anglii řádila morová epidemie a velký požár. Poté jsme přešli přes Westminster Bridge kolem Big Ben, viděli jsme výměnu stráží na koních, minuli jsme Trafalgar Square a pokračovali do Leicester Square, kde jsme měli čas na jídlo a nákup suvenýrů. Navštívili jsme i China Town. Při zpáteční cestě jsme se zastavili na Trafalgar Square u památníku admirála Nelsona. Další zastávka byla u Buckingham Palace a poté jsme šli okolo Westminister Abbey. Zpátky k O2 aréně jsme se přemístili londýnským metrem. U O2 arény jsme nasedli do autobusu, který nás dopravil na meeting point, kde si nás převzaly anglické hostitelské rodiny.

Druhý den začal srazem v 7:30 na meeting pointu a následovala návštěva Stamford Bridge, domácího stadionu fotbalistů Chelsea FC. Prohlédli jsme si šatny domácích i hostujících fotbalistů a další zázemí stadionu. Stejně jako legendární český fotbalista Petr Čech jsme prošli tunelem až na trávník před tribuny. V kabině domácích hráčů jsme měli možnost se vyfotit i s dresem Petra Čecha. Poté jsme se vydali na světoznámou nákupní třídu Oxford Street, kde jsme měli rozchod na nákupy suvenýrů. Další zastávkou byly filmové ateliéry Warner Bros Studios, kde jsme nahlédli pod pokličku natáčení filmů o Harrym Potterovi. Prošli jsme se po Příčné ulici, ukázali jsme si učebny Bradavické školy a zavítali jsme i do Hagridovy chatrče. Seznámili jsme se s tím, jak tvůrci oživili na plátně nejrůznější stvoření. Strávili jsme zde 3 hodiny a odnesli jsme si spoustu nezapomenutelných zážitků a krásných suvenýrů. Autobus nás přepravil na meeting point, kde si nás vyzvedly rodiny.

Třetí den jsme se sešli v 7:15 a jeli metrem do London Bridge, odkud jsme pokračovali k památníku The Monument, který připomíná velký požár v Londýně v 17. století. Další zastávkou byla St. Paul’s Cathedral, kde jsme si prohlédli interiéry katedrály a ti nejodvážnější vystoupali do galerií a na venkovní vyhlídku na vrcholu katedrály s nádherným výhledem na Londýn. Cesta pokračovala přes Millennium Bridge kolem divadla Globe Theatre Williama Shakespeara až k Tower Bridge, který jsme přešli a dostali se k pevnosti Tower of London. Od Toweru jsme sledovali otevírání mostu pro průjezd velké lodi a byl zde krásný výhled i na nejvyšší budovu Londýna The Shard a další výškové budovy. V obchůdkách u Toweru jsme měli možnost si nakoupit suvenýry a tradiční britské jídlo „fish and chips“. Následovala plavba lodí po Temži pod Tower Bridge do Greenwich, kde jsme navštívili National Maritime Museum (největší muzeum námořnictví v UK) a Královskou observatoř Greenwich. Viděli jsme zde také nultý poledník, který rozděluje Zemi na západní a východní polokouli. Po návštěvě observatoře jsme se vydali autobusem do přístavu, trajektem do Francie a odtud zpět autobusem do České republiky. Cesta domů utekla velmi rychle, děti si odvezly spoustu nezapomenutelných zážitků a všichni si tento výlet velmi užili. Poděkování patří všem sponzorům, starostům obcí, kteří finančně přispěli dětem na vstupy a také průvodkyni Agátě Gryczoca za profesionální a velmi milý přístup k dětem i učitelům.

Mgr. Martina Polívková

Žáci, rodiče a učitelé děkují všem sponzorům za jejich štědré příspěvky!

Jednota, spotřební družstvo v Milevsku

ORLÍK NAD VLTAVOU, s.r.o.

Obec Smetanova Lhota

Obec Lety

Obec Čimelice

Obec Rakovice

BENAGRO s.r.o.

Eurofarm system s.r.o.

Ing. Jiří Jelínek

DIVIA STAVEBNÍ s.r.o.