_MG_7987

Den Země 2018

IMG_7971Dne 20.4.2018 jsme pro žáky naší školy zorganizovali projektový den na téma: Den Země

Začali jsme povídáním o třídění odpadů, o šetření energií a vody a o správném chování v přírodě.

Ve druhé části žáci zpracovávali tříděný odpad na různé výtvarné činnost; chobotničky z PET lahví, kytičky z víček, obrazy z víček atd.

Třetí část byla rozdělena; 1. až 4. třída si užila zábavné soutěže v malebném okolí zámečku, soutěže si zodpovědně připravili žáci 9. třídy.

  1. až 7. třída měla vytyčenou trasu na Chlum, kde měli žáci 8. třídy připravenou hru „šipkovanou“ s úkoly k tématu Dne Země.

Podle názorů zúčastněných se celá akce moc povedla, velký podíl na úspěchu mají učitelé ZŠ  a krásné jarní počasí.

_MG_7975_MG_7977

V pátek 20. 4. se scházíme v 8 hod u hřbitova v Čimelicích a čekáme na ostatní. Asi tak v 8:20 hod vyrážíme a prodíráme se lesem. Po každých 200 metrech zavelí pan učitel Linhart: „Kdo má volné ruce, tak pověsí fáborek.“ Když dorazíme na start okruhu na Chlumu, kde se bude celá akce odehrávat, projdeme si trasu a rozmyslíme se, kde chceme mít naše stanoviště.

Na každém stanovišti jsou vždy dva lidé, kteří mají vymyšlený nějaký úkol s tématem Dne Země. Každý si to na svém stanovišti připraví tak, jak potřebuje, a asi kolem 9:30 hod vycházejí skupinky dětí z dalších tříd. Na každém stanovišti plní úkoly, za které dostávají dvě písmenka. Z nich na konci skládají tajenku: třídění odpadků.

            Ale abych nepředbíhala. Takže asi v 9:40 hod k nám na naše stanoviště přichází první skupina a my začínáme panikařit, protože zjišťujeme, že to nebude až tak lehké, jak jsme si mysleli. Když odchází první skupina, na kopečku se objevuje další a my nestíháme. Křičím na Dana: „Nepatlej se s tím a rozházej ty odpadky!“ Úkol na našem stanovišti spočívá v tom, že děti, které přijdou, musí roztřídit rozházené odpadky do správných kontejnerů.

            Když se dozvídáme, že už zbývá jen posledních pár skupinek, tak se začínáme uklidňovat a panika ustupuje. Po tom, co odchází poslední skupina, vidíme v dálce i naše spolužáky a víme, že je konec a že máme uklízet naše stanoviště. Pak už všichni odcházíme domů a cestou si sdělujeme mezi sebou, jak to na našem stanovišti probíhalo. Sbíráme rozvěšené fáborky, abychom za sebou v lese nenechali nepořádek.

Myslím si, že tohle byl super den a že jsme si ho všichni užili.

Karolína Kudelová, 8. tř.

 

Dne 20. dubna pořádaly 8. a 9. třída v okolí Čimelic a Rakovic akce ke Dni Země pro mladší spolužáky. Od 8. hodiny ranní se připravovaly jednotlivé disciplíny. 9. třída chystala osm disciplín u zámku v Čimelicích a 8. třída vyrazila na Chlum. Kluci z naší třídy (David a Honza) měli na starost disciplínu s názvem „PET-pong“ (vyrobili míčky z papíru a lepenky a měli postavené PET lahve proti sobě, úkolem bylo navzájem si lahve shodit), dále Adam pořádal disciplínu „poznej stromy“ (rozpoznání stromů s přiřazením správných listů a plodů), Ondra obstarával „černou skládku“, kde musely děti třídit odpad, a u Petra děti lovily rybičky z plastu. Holky (Nela a Míša) obsluhovaly disciplínu „krmení ptáčků“ (děti musely pomocí čínských hůlek přemístit co nejvíc fazolí z jedné misky do druhé). Monika měla na starost slalom z PET lahví, Anežka uvázala PET lahve dětem na nohy a s nimi musely proběhnout překážkovou dráhu. Já s Anetou jsme měly připravené „puzzle“ s obrázky chráněných zvířat. Den Země se dětem velice líbil, za správně splněný úkol dostaly razítka a nechyběly sladké odměny.

Patricie Jodasová a žáci 9. třídy

_MG_7983 _MG_7984 _MG_7987 IMG_7964 IMG_7966 IMG_7970 IMG_7973

Autor příspěvku: zscimelic