betlem06

Návštěva kostela v Čimelicích

Dne 29. 11. 2022 navštívili žáci ZŠ Čimelice výstavu betlémů v místním kostele. Prohlédli si vystavené exponáty, zazpívali několik písní a dozvěděli se mnoho zajímavého o symbolice adventu a historii betlémářství. V příštím roce to bude právě 800 let, kdy sv. František z Assisi obdržel od papeže povolení vytvořit na Štědrý den živý betlém. V Čechách je první záznam z roku 1560, kdy byl betlém vytvořen v jezuitském kostele v Praze. Tradice betlémů nabrala tempo, ale byly instalovány pouze v kostelích. Až zákaz Marie Terezie a posléze zákon Josefa II. přenesl betlémy do domácností a odstartoval jejich obrovskou popularitu. Každá rodina si vytvářela svůj vlastní z rozličných materiálů. Česká země se stala v tomto ohledu světovým unikátem. Naprostou špičkou je známý Třebechovický betlém. Nám nejblíže jsou Krýzovy pohyblivé jesličky v Jindřichově Hradci. Ty jsou největším mechanickým betlémem na světě, zapsané v Guinessově knize rekordů. Toto a mnoho dalšího si žáci vyslechli z úst paní učitelky Filipové. Nutno dodat, že výstava byla doplněna krásnou květinovou aranží, která doplnila celkový dojem.

 ZŠ ČIMELICE

betlem01 betlem02 betlem03 betlem04 betlem05 betlem06 betlem07 betlem08 betlem09 betlem10

Autor příspěvku: zscimelic