betlem06

Návštěva kostela v Čimelicích

Dne 29. 11. 2022 navštívili žáci ZŠ Čimelice výstavu betlémů v místním kostele. Prohlédli si vystavené exponáty, zazpívali několik písní a dozvěděli se mnoho zajímavého o symbolice adventu a historii betlémářství. V příštím roce to bude právě 800 let, kdy sv. František z Assisi obdržel od papeže povolení vytvořit na Štědrý den živý betlém. V Čechách je první záznam z roku 1560, kdy byl betlém vytvořen v jezuitském kostele v Praze. Tradice betlémů nabrala tempo, ale byly instalovány pouze v kostelích. Až zákaz Marie Terezie a posléze zákon Josefa II. přenesl betlémy do domácností a odstartoval jejich obrovskou popularitu. Každá rodina si vytvářela svůj vlastní z rozličných materiálů. Česká země se stala v tomto ohledu světovým unikátem. Naprostou špičkou je známý Třebechovický betlém. Nám nejblíže jsou Krýzovy pohyblivé jesličky v Jindřichově Hradci. Ty jsou největším mechanickým betlémem na světě, zapsané v Guinessově knize rekordů. Toto a mnoho dalšího si žáci vyslechli z úst paní učitelky Filipové. Nutno dodat, že výstava byla doplněna krásnou květinovou aranží, která doplnila celkový dojem.

ZŠ ČIMELICE

betlem01 betlem02 betlem03 betlem04 betlem05 betlem06 betlem07 betlem08 betlem09 betlem10