fotak 8.1.2020 246

Strategická matematická hra

Strategická matematická hraVe středu 8. ledna se páťáci s p. učitelkou Hrdličkovou zúčastnili originální strategické matematické hry v Písku. Projekt vznikl pod hlavičkou MAP Písecka. Hrou můžete projít v Písku v domě U Koulí. Děti se rozdělily už dříve do tří družstev.  Nejprve se všichni sešli v čarodějné aule. Tam nás hlavní čaroděj seznámil s programem a základními informacemi. Ve třech místnostech na děti čekaly matematické záhady. První byl rytířský pokoj. Děti zaokrouhlovaly, převáděly jednotky hmotnosti, přiřazovaly pojmy z geometrie. To vše s využitím netradičních pomůcek – luku, šípů, mečů, drátěné košile a tkalcovského stavu. Ve druhé místnosti jsme se dostali do alchymistické laboratoře. Nikdo tu nemíchal lektvary, ale zaměřili jsme se na hvězdy a planety. Pomocí Sluneční soustavy jsme vypočítali mnoho zajímavých slovních úloh. Dokonce jsme využili i zvláštní šifrované písmo. A zase ty převody délek a času. Do třetí místnosti nás zavedla krásná mladá čarodějka. Podle dětí to ale bylo to nejsložitější … Nejprve tu byl úkol, kdy k plánku museli žáci přiřadit stavbu. Pak řešili zamotané římské číslice a nakonec ještě numerickou doplňovačku. Vrcholem tu bylo bludiště se skrytým klíčem. Děti získaly opravdu velké množství bodů J Po splnění  úkolů jsme se všichni sešli opět v čarodějné aule, kde hlavní čaroděj vyhlásil vítěze a rozdával vysvědčení.

Byla to velice zajímavá zkušenost. Žáci si dokázali, že se neučí matematiku jen tak bez reálného významu. Hra je velmi bavila. Hráli velmi houževnatě. Od února se mohou zúčastnit šesté a sedmé třídy. Čarodějná škola se promění úměrně k jejich znalostem.

Šárka Hrdličková

fotak 8.1.2020 247 fotak 8.1.2020 246 Strategická matematická hra

Autor příspěvku: zscimelic