rotacni

Testování prvňáků a druháků

rotacniOd pondělí 12. dubna se rozběhla ve školách nová celorepubliková pravidla. Při příchodu do školy a školky se děti musí testovat na covid každé pondělí a čtvrtek. První pondělí doprovázely velké obavy. Děti mohli testovat rodiče. Někteří tuto možnost využili. V další linii nastupovala zdravotní sestra, paní Mendlová, které tímto děkuji za pomoc, vychovatelky z družiny a třídní učitelky. Po prvním testování všichni zjistili, že vážně není třeba se bát. Ve čtvrtek už to děti zvládaly naprosto v klidu a většinou samy. Stále existuje pro rodiče možnost, že si děti testovat mohou sami. Pokud ovšem dítě není testováno, učí se z domácího prostředí. Podle platných regulí se nemůže zapojit do třídního kolektivu bez negativního testu.

Novým pravidlem je od stejného data také rotační výuka pro první stupeň ZŠ. Zahájila první a druhá třída, v dalším týdnu nastoupí třetí až pátá. A tak budou rotovat zatím po neurčitou dobu. Jistě to pro rodiče přinese potíže. Výhodou oproti distanční výuce je možnost uzpůsobení učiva tak, aby ve škole žáci probrali novou látku a v tom dalším týdnu ji procvičovali. Všechny paní učitelky využijí cesty výuky, které se nejvíce v minulosti osvědčili a na nichž se domluvili s rodiči.

Všichni musí nosit během celého vyučování chirurgické roušky nebo respirátory. Občas je to obtížné. Ale taková je doba… Zasmát se v nich můžeme. Zřejmě se naučíme výrazněji artikulovat, protože konverzace je trošku ztížená. Děti se s námi podělily o své názory na roušky a výuku: V naprosté většině se prvňáci a druháci shodli, že jim roušky až tak moc nevadí. Testování se nebojí. Na třetiny se rozdělily názory, kdy chtějí děti testovat od rodičů, od učitelů a samy.

Šárka Hrdličková

Autor příspěvku: zscimelic